piątek, 16 stycznia 2015

BACZYŃSKI (2013) Reż.Kordian Piwowarski - RECENZJA - POETA I CZŁOWIEK - wypisz,wymaluj...



Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jest czymś więcej niż tylko obowiązkowym kanonem lektur w szkole. Jego poezja zachwyca do dziś, a postać intryguje. I m.in. taką refleksję możemy wynieść z bardzo interesującego projektu Baczyński, zrealizowanego tak jak określano go na plakatach, czyli w sposób poetycko-biograficzny. I ja się z tym w pełni zgadzam. Ten 66 minutowy film to znakomita okazja do zapoznania się z losami młodego poety i jego poezji, ale ponadto daje coś więcej. Jest to możliwość przeżycia samej poezji i dramatu postaci, której młodość przerwało okrucieństwo wojny.




Jest świetna piosenka-wiersz Baczyńskiego Pieśń o szczęściu w wykonaniu Meli Koteluk i Czesława Mozila, jest współczesna Polska. Jesteśmy obserwatorami slamu poetyckiego Krzysztofa Baczyńskiego, w którym udział biorą młodzi. Jego wiersze, recytowane podczas filmu są nierozłączne z fabułą. Tak jak na plakacie filmowym, jego wiersze są wpisane w jego twarz, a więc w niego samego, tak i film nie może się bez nich obyć. Świadczy to o ogromnej roli poezji w życiu autora. Za pomocą jej, twórcy filmu zdecydowali  się opowiedzieć o Baczyńskim, a ilustrujące je obrazy dopełniają treść oraz dodają wartości estetycznej i emocjonalnej. Ale to niejedyne środki użyte w tym filmie. Ma on po części charakter dokumentalny. W trakcie, lecz nie jest to nachalne, wypowiadają się osoby, które znały Baczyńskiego, co dodaje temu filmowi, oprócz walorów informacyjnych, przede wszystkim wiarygodności. Ogromne znaczenie dla nastroju ma rewelacyjna (zresztą wydano Soundtrack – dostępny także w Spotify) muzyka Bartosza Chajdeckiego (jego sukces to również muzyka w Bogowie). Film nie obfituje w dialogi. Reżyser postawił na minimalną ich rolę na rzecz wierszy. Udało się! Pomimo tego, grą wykazali się głównie: świetny Mateusz Kościukiewicz, Katarzyna Zawadzka oraz Ewa Telega.




Baczyński w każdym razie to dopracowany obraz, który gwarantuje osobom wrażliwym oraz zainteresowanym poezją godzinną podróż, nie tylko za pomocą słów, ale także, co jest siłą filmu, za pomocą obrazu, muzyki i gry aktorów. To film niestandardowy. Nie dla każdego. Wyjątkowy. Pomimo, że to czas wojny, czas trudny, można do niego wracać wielokrotnie. Warto wybrać się w ten świat, który pomimo bólu, obecnego w wierszach, hipnotyzuje, jest czymś ponadczasowym. Ale przecież w wierszach Baczyńskiego było trochę nadziei, były pragnienia. A co, jeśli to nie zachęca? Może warto przypomnieć sobie o Baczyńskim, chociażby po to, by przypomnieć sobie o ważnej roli poezji.

PLUSY:
Umiejętność opowiedzenia historii w sposób niestandardowy
Poetyckość
Ładne zdjęcia
Nastrój
Biograficzny
Autentyczność

Minusy:
Że nie jest Arcydziełem...

Ocena:9/10
Reżyseria:5/5
Scenariusz:4/5
Zdjęcia:5/5
Aktorstwo:4/5

Muzyka:5/5


1 komentarz:

  1. Jeden z moich ulubionych filmów. Bardzo mi się podobał, a w połączeniu z poezją - cudo.

    OdpowiedzUsuń